Historie
Sokol Morkovice – Stručná Historie
Založení
Sokol Morkovice založen koncem června 1871 ing. Rudolfem Matouškem a Karlem Holubem, stal se jednou z prvních venkovských jednot na Moravě.
O zakladatelích
Jestliže tedy stará generace nejevila dosti energie k práci národní, tím větší naděje bylo možno klásti do dorůstající mládeže. Byl to zejména Rudolf Matoušek, přinášející sem podněty z brněnského střediska, rodem z Kroměříže, ale od útlého mládí v Morkovicích, kde otec jeho zednickým a tesařským mistrem byl, pak Karel Holub ze zdejší starousedlé rodiny, který tehdá přerušil studia na gymnáziu v Kroměříži, aby se ujal správy osiřelého rodinného statku. Ti se stali hlavou zdejší omladiny a společně se Sokolem vzniklo také první ochotnické divadlo morkovské.
Počátky
Mladá jednota počíná si hned na počátku odvážně. 6. července 1871 vyvěšen z místnosti spolkové černý prapor na uctění památky M. Jana Husi a Holub přednášel o životě mistrově. Tím si znepřátelila místní tzv. „honoraci“, která v těch dobách vůbec nechápala cíl sokolstva. A tak žil Sokol až do počátku nového století nepochopen od těch, jež v první řadě povoláni byli, aby vedli lid k vyšší osvětě a mravnosti a členstvo jeho skládá se většinou z nemajetných vrstev košíkářských.
od r. 1893, kdy Eduard Pavlas postavil ve svém hostinci č. 28 nový sál v I. poschodí, přenesl veškerou působnost sem. Tam roku 1905 postaveno nově zřízené jeviště, a tak stal se tento sál, kde sídlil také Sokol, střediskem pokrokového občanstva morkovského i okolního až do roku 1922, kdy 28.10. sehrál tu Sokol poslední kus. V roce 1923 daroval Čtenářský spolek jeviště Sokolu do nové sokolovny.
1908
29.11. ustanoven Kroužek abstinentů. Myšlenka vznikla ve cvičitelském sboru Sokola. Mezi zakladateli byl Filip Němec a Jan Králík. Na počátku měli 17 členů. Členové zdržovali se pití alkoholických nápojů, klení, německých slov a z příspěvků a pokut platili si řadu vzdělávacích časopisů a knih. Volné sdružení přeměněno r. 1909 v Místní odbor Čsl. abstinentního svazu v Morkovicích. Odbor tento byl pátým na Moravě a prvním venkovským! Pořádány přednášky cizích řečníků (8/XII 1911 N. Čapek z Prahy aj.). Odbor pracoval úspěšně v úzkém vztahu se Sokolem až do roku 1914, kdy členové jeho odešli do války a po válce se již neobnovil.
Světová válka 1914-1918
22.dubna 1916 zatčen František Zona, holič, člen Sokola a odsouzen na udání své bývalé milé k 18 měs. těžkého žaláře pro urážku veličenstva. Strávil 3. měsíce ve vyšetřovací vazbě na Špilberku, pak poslán hned na frontu a vlastní trest si měl odsedět po válce.
9.9.2017 udeřil blesk do fary a poškodil střechu. Tentýž den poprvé veřejné vystoupení našeho Sokola za války společně se slížanským ve Slížanech u Minksů.
28.července 1918 podnikly členky Sokola veřejnou sbírku na „Národní divadlo“ v Brně. Sbírky tyto v celém národě konané náležely k veřejným projevům po samostatném státním životě. Vybraly v Morkovicích po domech 602,60 K a obecní výbor k témuž účelu dal 1 000 K.
18.srpna 1918 první okrskové veřejné cvičení Sokola za války v horní zámecké zahradě.
2.listopadu 1918 první schůze sokolská na radnici, kde ustanovena sokolská stráž a program oslavy naší samostatnosti na 8.listopadu
V pátek 8. listopadu, v památné výročí bitvy bělohorské, oslavily Morkovice samostanost a svobodu svého národa za účasti všech úřadů, spolků a všech občanů z Morkovic a Slížan za pořadatelství Sokola. Po projevech se zpívaly se národní hymny „Kde domov můj“ a „Hej Slované“
Po válce
V roce 1920 opatřil Sokol nový zdroj zábavy a poučení zřídiv si své kino.
Všechny spolky za války jevily činnost ochromenou, neustaly-li vůbec v práci. Nejčileji i za války pracoval Sokol. Proto hned po převratu, když vrátili se členové – vojáci, převzali správu, kterou za války vedly jen ženy, do svých rukou a vedli hned jednotu k dalšímu rozvoji. V červnu 1921 oslavil Sokol důstojně své 50ti leté trvání.
V roce 1922 přikročil Sokol k stavbě vlastní Sokolovny. 4. června byl položen základní kámen, do něhož vložena listina: L. P. 1922, ve čtvrtý rok trvání republiky československé a padesátém a prvním roce trvání těl. jednoty Sokol v Morkovicích, vystavěna tato tělocvična péčí, láskou a obětavostí bratrstva sokolského a dobrých občanů z místa i okolí ku prospěchu obce i vlasti. Kéž vyrůstá zde vždy pokolení zdraví, síly, krásy, dobra a pravdy.“ Kdo uváží, že budova tato, pro celek určená, vystavěna nákladem téměř 600 000 Kč jen z obětavosti jednotlivců, uzná, že čin takový, který je ozdobou naší obce, vynucuje si úctu a uznání i u lidí nestejného smýšlení. Kéž dílo toto, vyrostlé z nadšení po osvobození vlasti a posvěcené láskou a prací občanů, slouží vždy svému účelu, tj. mravnímu a tělesnému rozvoji našeho lidu. Slavnostní otevření Sokolovny stalo se 24/VI 1923. Od té doby stává se Sokolovna kulturním a zábavním střediskem pokrokových Morkovic a okolí.
1924
7.února 1924 v Sokolovně ruské divadlo emigrantů.(V. Vladimirov a El. Arcimovičova z Moskvy.)
20.dubna 1924 pořádal Sokol koncert na oslavu 100letých narozenin B. Smetany. 11. května místní osvětová komise uspořádala pod protektorátem obec. zastupitelstva zájezd pěveckého spolku „Moravané“ z Kroměříže do Morkovic. Večer v Sokolovně slavnostní koncert Smetanův.
26.července 1924 divadelní zájezd spolku pokrokového studentstva „Milíč“ z Kroměříže do Sokolovny.
20.srpna 1924 pořádal Sokol velkou dožínkovou slavnost s hanáckým banderiem, alegorickými vozy (vůz roboty, vůz obžínkový, vůz povznešení stavu selského, vůz národního děla = staré veteránské) a divadlem v sokolské zahradě. Divákům se tu ukázala pestrá skupina starých původních hanáckých krojů, jež už u nás vůbec neznáme.
24.srpna 1924 sehráli v sokolovně místní studenti „Cop“ od Kunětické.
29.listopadu 1924 v Sokolovně „Žižkův večer“, na paměť 500letého výročí jeho úmrtí. 7. prosince zájezd divad. ochotníků z Bedihoště do Sokolovny.
1925
7.března 1925 večer konána slavnostní schůze obecního zastupitelstva za účasti zástupců všech spolků místních na počest 75tých narozenin presidenta Masaryka. 8. března odpoledne v Sokolovně školní slavnost Masarykova.
2.dubna 1925 svítila poprvé elektrická stanice v Sokolovně a první v Morkovicích.
5.dubna 1925 uspořádali místní živnostníci symfonický koncert pěšího pluku č. 3 z Kroměříže na počest 75tých narozenin Masarykových v Sokolovně.
13.dubna 1925 vypravil Sokol Vrchlického „Noc na Karlštejně“ v nové scénické úpravě.
28.srpna 1925 večer v Sokolské zahradě divadlo poprvé při elektrickém osvětelní.
6.září osvětová komise pořádala divadlo v Sokolovně ve prospěch obecní knihovny.
27.října večer v Sokolovně přednáška našeho rodáka Ed. Nopa z Brna, bývalého legionáře „O významu 28.X. a Masarykově účasti na osvobození národa“.
7.listopadu vypravil Sokol Šubrtovy „Probuzence“.
6. a 8. prosince v Sokolovně Živnostníci sehráli Čapkovo „RUR“.
1926
27.února sehrál Sokol klasickou Ibsenovu hru „Příšery“
7.března odpoledne v Sokolovni uspořádaly místní školy slavnostní akademii na počest 76. narozenin prezidenta Masaryka.
29.srpna divadelní představení v přírodě „Cikáni“ Sokolská zahrada
4.září Dr. Calábek, referent ministerstva školství z Prahy, přednášel v Sokolovně na téma „Osvětou k svobodě“ se světelnými obrazy.
26.září uspořádal Sokol „Výstavu Tylovu“, jehož 70. výročí úmrtí vzpomínáno bylo v celém národě. (Posudky v Lubině, Milíč. kraji a Vlast. Sborníku župy Olomoucké.)
28.října v Sokole slavnostní akademie, na níž přednášel o 28.10. ředitel C. Gardavský z Kroměříže.
20.listopadu uctil Sokol ve slavnostním večeru 80té narozeniny svého zakládajícího člena Karla Holuba. Staříček Holub, nyní v Nítkovicích žijící a slavnosti přítomný, pochází z Morkovic. Zde stál vždy v čele pokrokového ruchu, takže myšlenkově předstihl všechny své současníky o 50 let. V letech 1880 –86 byl starostou obce.
28.listopadu v 8hod večer sehráli v Sokolovně místní sdružení ochotníci moderní Čapkovu hru „Věc Macropulos“ ve prospěch obecní knihovny.
1927
15.ledna šibřinky Sokola „V říši pohádek“ s nádhernou půlnoční scénou „Královna loutek“
7.května, den znovuzvolení T.G. Masaryka prezidentem naší republiky, Sokol poslal telegraficky blahopřání.
5.června v předvečer hasičské slavnosti sehrály sdružené divadelní odbory místní v Sokolovně historické Kolárovo drama „Pražský žid“.
6.června konána slavnost 40. výročí trvání sboru dobrovolných hasičů v Morkovicích. Dopoledne v Sokolovni na slavnostní valné hromadě podal jednatel sboru Fr. Suchomel dějiny sboru za 40. let. K historii sboru s osobními vzpomínkami promluvil bývalý dlouholetý funkcionář sboru a dnes místostarosta zemské jednoty hasičské Fr. Hrab z Chropyně. Odpoledne konalo se veřejné cvičení na Masarykově náměstí a zahradní slavnost v Sokolovně.
7.srpna sehrál Sokol v sokolské zahradě národní pověst slezskou „Ondráš, pán Lysé hory“
Karel Holub 27. září měl pohřeb na hřbitově v Litenčicích bývalý starosta morkovský Karel Holub. Náležel k nejprobudilejším občanům naší obce v dobách, kdy vše tonulo v temnotě a proto mu věnuji zde delší vzpomínku. Karel Holub narodil se 22. září 1846 v Morkovicích. Vychodil místní školu obecnou, studoval pak na piaristickém gymnáziu v Kroměříži. Tu od roku 1863 – jsa již v septimě – musel se odebrati domů, aby spravoval rodný statek, když jeho sourozenci vymřeli. Není proto divu, že stal se – jsa vzdělaným a neodvislým hospodářem – hlavou morkovské omladiny. Zahrada u Holubů na čís. 43 stává se prvním kulturním střediskem u nás. Tu schází se omladina, deklamuje básně, čte „Včelu“ a Mor. Orlici“, které Holub odebíral. 3
V roce 1870 vystupuje tato pokroková skupina Holubova na veřejnost, když za velké účasti obecenstva vzpomíná okázale 250. výročí bitvy bělohorské. Holub stává se tehdy i zakladatelem prvního ochotnického divadla a po několik prvních let i jeho ředitelem. Roku 1871 založen hlavně jeho přičiněním Sokol a uctěna poprvé veřejně památka M. J. Husi vyvěšením černého praporu na spolkové místnosti sokolské. Holub měl tenkráte také přednášku o mučedníku Kostnickém. Zvolen r. 1880 – 86 starostou obce šel Holub dále nesmlouvavě za svým cílem, který spatřoval v pokroku a osvětě. Brojil marně proti alkoholismu, který tak bujel ve správě obce, postavil obci školu , tzv. Budovu, na níž musel doplatiti ze svého několik tisíc korun, protože nepostaral se o schválení úvěru obecním výborem a tento pak, když budova stála, nechtěl přiznati jí dodatečného schválení. A přece byla to budova pro Morkovice nezbytná a sloužila pro všechny obecní potřeby až do doby poválečné. Následkem toho bylo zatížení rodného statku. Holub konečně musel tento v roce 1889 prodati, bydlel nějaký čas v Kroměříži a nakonec koupil si menší usedlost v Nítkovicích, kde hospodařil do své smrti. Do řady jeho nepřátel postavila se také místní církevní vrchnost, jež mu hrozila exkomunikací. Na Holuba dobře se vztahují slova Antala Staška, který ve svých Vzpomínkách praví: „Vrcholem tragédie je osud lidí, kteří předbíhajíce svému času i prostředí, trčí myšlenkami i činy vysoko vzhůru nad střechy vůkolních sousedních činžáků. Do těch bije hrom.“ 23. září odešel K. Holub z Nítkovic do Lhoty, navštíviti svou schovanku. Nedošel však a nalezen mrtev v lese u Trojáku. Pohřbu v Litenčicích zúčastnil se korporativně Sokol a nad hrobem promluvil starosta Sokola Frant. Horák.
26.prosince provedena v Sokolovně Fořtova opereta „Tuláci“.
1928
21.ledna Sokolské šibřinky „V říši vodníkově“ s půlnoční scénou.
4.března uspořádal Sokol na počest 78. narozenin Masarykových koncert pěveckého volného sdružení z Vyškova.
25.března sehrála obecná a měšťanská škola v Sokolovně výpravnou hru V. Sokolové: „Pohádka o zlatém klíči a živé vodě“.
28.října oslaveno 10. výročí republiky, v Sokolovně odpoledne přednášel řídící učitel z Prasklic Laikep, účastník bitvy u Zborova. Z Kroměříže došla štafeta, uložena v archivu.
25. – 26. prosince sehrál Sokol operetu „Podzimní manévry“ za spoluúčinkování herců Kroměřížského ochotnického spolku.
1929
26.ledna šibřinky Sokola s rázem „Na severní točně“
19.května poprvé propagován „Týden péče o zdraví venkova“. V sokolovně přednášel o venkovské hygieně dr. Vlad. Zapletal.
2.června konána v sokolské zahradě „Slavnost matek“.
29.června uspořádán zájezd „Spolku divadelních ochotníků“ z Kroměříže. Dávána opereta „Která je ta pravá?“ na sokolské zahradě. Jako host vystoupila Zdeňka Bezručová, subreta Národního divadla z Brna.
1930
7.března 1930 dožil se osmdesátin prezident republiky dr.- T. G. Masaryk. Slavnostní zasedání obecního zastupitelstva v sále sokolovny. Slavnostním řečníkem byl ředitel měšťanské školy František Svoboda, ze schůze odeslán na Hrad pozdravný telegram.
9.června uspořádala místní „Ochrana matek a kojenců“ velmi zdařilý „Svátek matek“. Byl pestrý průvod a bohatý program v sále sokolovny, při němž zvlášť dojímavě zapůsobila hra Onido Vyskočila „V srdci matčině“. Opona představovala skutečné, láskou plápolající srdce matčino.
1931
V roce 1931 bylo v Morkovicích, vesměs v měsíci červnu, několik význačných slavností a podniků. Tak místní tělocvičná jednota Sokol, která slavila 60. výročí svého trvání, což je doba trvání na venkovskou jednotu úctyhodná, uspořádala 20. června v rámci svých jubilejních oslav sjezd rodáků zajímavý tím, že na paměť prvního ochotnického představení v Morkovicích, které právě také slavilo své šedesáté jubileum, byl sehrán tento první, historicky to památný kus „Ženich z hladu“, fraška to Nerudova. 21. června byl jubilejní župní sokolský slet v Morkovicích, spojený se sokolskou výstavou v čítárně sokolovny, v níž vystaveny všechny památky sokolského archivu.
1932
29.června hrála obecná a měšťanská škola v Morkovicích v sále sokolovny po dvakrát „Broučky“. Podle Karafiáta upravila pro divadlo Alena Sedlmayerová, hudbu složil V. Rubínek, kapelník zemského divadla v Brně. Vystoupilo na 150 pestře a bohatěkrojovaných dětí. Dětská divadla, jednou za několik let hraná školami v Morkovicích, jsou vždy velkolepými podniky a velikými událostmi svého druhu a jistě i svým vypravením patří k řídkým podnikům žákovským vůbec. Bylo to důstojné pokračování na díle, začatém před 4 léty mohutnou „Pohádkou o zlatém klíči a živé vodě“. Před divadlem byl průvod herců i ostatních dětí městečkem jako hold matkám.
17.září u příležitosti stých narozenin Tyršových uspořádal místní Sokol za městečkem oslavu na jeho počest u hořící hranice.
26.prosince sehrál v Sokolovně Spolek ochotnického divadla z Kroměříže komedii „Konto X“. Vystoupil jako obvykle známý a u nás populární komik Ruda Vybíral z Kroměříže.
1933
19.března bylo první představení zvukového kina v Morkovicích. Zvukový aparát pořídil k dosavadnímu svému kinu Sokol nákladem 38 000 Kč. Jako první zvukový film dáváno historické drama „Psohlavci“, zpracované podle stejnojmenného románu Jiráskova. Kus se obecně líbil nejen pro děj, ale i pro dokonalost provedení. Přístroj vybavoval zvukově jasně a dokonale.
28.května byl opět oslaven místní „Ochranou matek a dětí“ svátek matek. Byl zahájen jako obvykle krojovaným průvodem dětí městečkem. Pak byla v sokolovně za stolového zařízení oslava tohoto svátku s pestrým programem, obstaraným žáky obecné školy. O zdar a efektní ráz podniku zasloužil se ponejvíce v tomto ohledu zkušený a velice činný místní řídící učitel Mořic Brauer. Novinkou v programu byla sborová recitace pátých tříd: „Maminka vaří kafíčko“. Je to věc právě módní a velice zajímala novostí. Napodobení mletí kávy nebo bublání vody v hrnci s patřičnými deklaracemi v různých barvách a polohách hlasových se obecně líbilo. Recitaci nacvičila a řídila učitelka Heřma Zedková.
Už v roce 1931 místní Sokol začal čile pěstovat házenou přičiněním učitele Josefa Novotného. Tento sport rozmohl se pak v Morkovicích tak, že v roce 1932 a 1933 nebylo letní neděle, aby nebylo v Morkovicích jednoho nebo i více zápasů. Myšlenku přejaly totiž zatím i jiné morkovské tělovýchovné spolky a žactvo jimi vedené. Kromě utkání spolkůmístních byly to většinou skoro týdně prováděné zápasy s organizacemi jiných měst a míst. Podrobné záznamy o těchto zápasech vedou jistě zúčastněné místní tělovýchovné spolky, takyž my můžeme jenom vcelku poznamenat, že Morkovice řadí se od počátku mezi lepší družstva v házené. Občané si už zatím zvykly vidět tento sport na každém kroku, na všech hřištích i volných prostranstvích, u jinochů i dětí, ač pro cizího musely v této době Morkovice v tomto ohledu působit až nápadně, ale rodiče si stěžují zároveň na nezájem dětí o všecko kromě házené. Je to však asi, jako skoro všecko v Morkovicích, velice chvilkové. I ti dospělí, kteří si rádi zahrají, i ti, kteří aspoň zápasy s oblibou pozorují, i ty děti se toho časem nabaží. Házenou vystřídá bezpochyby z větší části zas něco nového.
25.srpna odstěhoval se z Morkovic za správce školy do Sulimova učitel Metoděj Přikryl. V Morkovicích působil 7 let. Znamenal dosti pro veřejný život, zejména jako dirigent. Jako sbormistr pozvedl místní sokolský sbor na výši nebývalou a podivuhodnou, na níž se mohl svými výkony měřit s nejlepšími maloměstskými pěveckými tělesy. Vokální díla se svým mužským pěveckým sborem plně prožíval v bohaté citovosti výrazu a ve formě vybroušené, jíž po něm u nás sotva kdo ještě dosáhne.
25.prosince byl hrán v sokolovně zvukový film dra Vladimíra Úlehly „Mizející svět“, zachycující mizející folklór moravských Slováků.
Na den Štěpána, 26. prosince, kdy Sokol každoročně hrává divadlo, provedl v sokolovněspolek ochotnického divadla z Kroměříže Nanceyovu veselohru „Přednosta stanice“, opět s populárním u nás komikem Rudou Vybíralem.
1934
20.ledna byly sokolské šibřinky s rázem „Ve společnosti z celého světa“.
20.května sehrál v sokolovně spolek ochotnického divadla z Kroměříže veselohru „Komu dá Pán Bůh úřad“, otevřenou a velice říznou a pravdivou satiru na dnešní politické a veřejnosprávní poměry.
4.června pořádala místní „Jednota čsl. obce legionářské“ Den brannosti za spoluúčasti vojska, Sokola, Orla a hasičů. Protektorát mělo velitelství 14. pěší brigády v Kroměříži a místní obecní zastupitelstvo.Dopoledne v 10 hodin byla odhalena na Budově pamětní deska padlým legionářům z Morkovic. Slavnost zahájil starosta Vilém Pátík, po projevech hostí promluvil citově velice účinně učitel – legionář Alois Bábek z Prostějova, načež starosta sňal černou roušku z desky za zvuků hymny. Desku převzal do ochrany jménem obce II. náměstek starosty František Bleša. Pak byl na náměstí koncert hudby pěšího pluku č. 3 Jana Žižky z Trocnova. Pamětní deska je bronzové dílo olomoucké sochařky Máši Bartoňkové, odlitek provedla prostějovská firma Vulkania. Pod třemi legionářskými hlavami a letopočtem 1918 je text: „Morkovští legionáři svým padlým bratřím“. Pak následují jména padlých legionářůs daty úmrtí a hodnostmi. Na desce je užito sklonění „morkovičtí“, tedy tvaru, kterému jsme se vyhnuli při tomto záznamu a vyhýbáme vždycky. Správnějším a dobrým lidovým, přirozeněji a češtěji znějícím tvarem je „morkovští“. Ostatně, dnes už i jazykozpytci nazývají tvary, končící na –ický, tvary „koňskými“. Vytušili a tímto obhroublým výrazem i správně vystihli jazykovou nehoráznost těchto dlouhých a uměle našroubovaných tvarů
Odpoledne pořádán byl vlastní „Den brannosti“ v sokolské zahradě. Zahájen byl vztyčením vlajky, po němž následoval cvičební pořad. Sokoli a Orli předvedli prostné a jiné cviky, volené v duchu branné výchovy, hasiči pomoc samaritskou a vojsko 3. pluku kroměřížského ukázku denních vojenských cvičení tělesné zdatnosti a malou ukázku střelby. Do sokolské zahrady šlo se pestrým průvodem za zvuků vojenské hudby od nádraží městečkem. Účast na podniku byla velice hojná, ale na jedinečnost jeho mohla být větší. To je však zas otázka hospodářské krize.
1. a 2. července promítán byl film „Tajný agent“, poučující o letecko-chemické válce a obraněproti otravným plynům.
20.října vystoupil v Morkovicích v sále sokolovny se svým souborem z rádia populární strýček Matěj Křómal z Břochovan, vlastním jménem Valentin Šindler, bývalý operní pěvec. Je už 50letý , je penzistou brněnského Národního divadla a zabývá se propagováním hanáčtiny, knihami, revuemi a „plkáním“ v rádiu. Také jeho partner, Joséfek Melhoba, Šindlerův bratr Václav, byl tu se společností. Sehrána byla veselohra Rudy Nížkovského „Hanácká krev“. Křópal s Melhobó sklidili tu bouřlivý úspěch, návštěva byla veliká, Křópal s Morkovicemi a Morkovice s Křópalem spokojeni.
28.října Svátek svobody byl oslaven slavnostní schůzí obecního zastupitelstva a přednáškou profesora Maška z Kroměříže, pořádanou Sokolem. Při korporativním odchodě ze sokolovny byl položen věnec k pomníku padlých a desce padlých legionářů.
1935
16.února pořádal Sokol VI. šibřinky s rázem „Za starých časů“ a se šibřinkovou scénou „V zájezdní hospodě“. Druhého dne byly jako obvykle pro děti „Dětské radovánky“ s předvedením šibřinkové scény.
7.března dožil se 85 let president republiky dr. T. G. Masaryk.
9.hodině konala se v sokolovně společná oslava, pořádaná místní osvětovou komisí. Na pořadu byly básně, zpěvy a přednáška prof. Měřínského z Vyškova. Zvukovou aparaturou kina byla reprodukována Smetanova Vltava, směs vlasteneckých písní a hymna. Čelo sálu bylo dekorováno zelení, uprostřed níž nad prapory svítilo bělostné presidentovo poprsí, ověnčené polokruhem rozsvícených žárovek. Dekoraci provedl řídící učitel Mořic Breuer, jako obvykle.
31.března uspořádala společnost populárního stréčka Matěje Křópala z Břochovan, už loni v kronice vzpomenutá, v Morkovicích „Pestré večir“ v sále sokolovny. Vystoupila tentokrát kromě v Morkovicích už známého Jozífka Melhoby také tetka Křópalka, která dosud v Morkovicích nebyla. Vlastním jménem je to paní Janulíková, choť stavebního rady v Olomouci. Na programu byly zpěvy, klavírní čísla a žertovné vyprávěnky.
29.června zápasil Sokol na svém hřišti v házené proti sokolskému mistru republiky v házené, Sokolu z Prostějova. Mistr republiky porazil ovšem Morkovice velmi rozhodně v poměru branek 23:6, avšak podle sdělení soudce je tento výsledek na Morkovice dobrý. Zápas se konal v rámci sokolského „Tělocvičného dne“28., 29. a 30. září uspořádal místní ovocnářsko-okrašlovací spolek krajovou výstavu ovoce, květin a zemědělských plodin v místnostech sokolovny.
28.října oslavy výročí založení republiky v sokolovně
26.prosince sehrála v sokolovně „Nezávislá scéna“ z Kroměříže veselohru A.R. Chestertona „Mezi dvaceti a padesáti“.
1936
V sobotu 2. ledna pořádal Sokol VII. Šibřinky s rázem „Cirkus světa“. V neděli 12. ledna byly pro děti „Dětské kostýmní radovánky“, při nichž byla opakována šibřinková scéna a provedena scéna dětí
2.února bylo v sokolovně začato s předvojenskou výchovou mládeže škole odrostlé. Výchovu vedli místní záložní důstojníci. Také okolní obce s touto předvýchovou začaly.
3.února bylo v sokolovně pořádáno divadlo ve prospěch Okresní péče o mládež. Byla hrána výpravná pohádka o 4 obrazech „Kašpárek, vlk a Červená Karkulka“ V loze Kašpárka vystoupil autor hry Antonín Turek, ředitel Vzorného dětského divadla v Praze. Ostatní úlohy obsadili ochotníci ze Zdounek. Divadlo pořádal odbor Ochrany matek a dětí v Morkovicích. Odpolední představení bylo pro děti a večerní pro dospělé.
86.narozeniny presidenta Osvoboditele byly oslaveny 7. Března, 8. března v neděli byla ještě veřejná oslava v sokolovně, pořádaná osvětovou komisí. Pořad obstarali žáci. Přednášku o „Masarykovu dni čsl. zahraničí“ měl ředitel František Svoboda.
O velikonocích 12. a 13. dubna sehrál Sokol 2x moderní operetu „Na tý louce zelený“ (Skladatel Jára Beneš, autoři textu: Mírovský – Špilar – Tobis – Rohan.)
17.května v neděli promluvil při sokolské okrskové besídce v Morkovicích na téma „Masaryk, Beneš a sokolstvo“ okresní školní inspektor z Tišnovska Antonín Krečí, vzdělavatel České obce sokolské. Pozval ho sem MUDr. Vladimír Zapletal.
V den 28. června konala se v Morkovicích veliká i památná „Národní slavnost“ Večer za květinových dekorací byly ve dvou sálech květinové plesy, v sokolovně a v Lidovém domě.
25.prosince sehrál dramatický odbor Sokola velkou výpravnou vojenskou operetu o třech dějstvích „Odtroubeno“. Provedli ji vlastně sokoli vyškovští a s nimi pouze představitel dramatického odboru místního zubní technik Bedřich Malík. Slova napsali Jiří Balda a Ruda Nížkovský, hudbu složil Jarda Jankovec
1937
1.března oslavili Sokol a místní učitelstvo padesátiny řídícího učitele Mořice Breuera, zasloužilého veřejného a sokolského pracovníka.
24.března o 8. hod. ráno zemřel v Morkovicích ve svém domě č. 109 na Masarykově náměstí MUDr. Jan Zapletal, první lékař s akademickým titulem v Morkovicích, stár 70 let. Obvodním lékařem v Morkovicích byl v letech 1892 –1929, od kdy žil v Morkovicích na odpočinku. Na den Vzkříšení, v sobotu 27. března dopoledne, rozloučily se sním v sokolovně Morkovice, v úterý 30.března byl zpopelněn v brněnském krematoriu a jeho popel byl uložen do rodinné hrobky na morkovském hřbitově. Jeho pohřeb byl prvním pohřbem do krematoria, který Morkovice viděly. Není třeba, aby se tady kronikář šířil o osobě a životě tohoto čestného občana.
V červenci pořídil Sokol v sokolské zahradě vkusný betonový taneční parket s osvětlením. Parket byl dílem starosty Sokola, řídícího učitele Mořice Breuera.
V úterý 14. září o 3 hod. 29 min. ráno zemřel ve věku 87 let president Osvoboditel T. G. Masaryk na zámku v Lánech. V den pohřbu tohoto velikého muže, který se konal vúterý 21.září, uspořádala místní osvětová komise za vedení svého předsedy, říd. učitele Mořice Breuera, smuteční tryznu v sokolovně. Její pořad byl: 1. Chopin: Smuteční pochod (reprodukovaná hudba), 2.Proslov ředitele Františka Svobody 3. Foerster: Z osudu rukou (mužský sbor Sokola), 4. Poslech pohřební řeči presidenta bratra Edvarda Beneše z rozhlasu 5. Hymna. Krásnou dekoraci sálu sokolovny provedl říd. učitel Mořic Breuer, byla ofotografována a uložena v museu ve sbírce dekorativních prací Mořice Breuera. Okolo povýšené busty Masarykovy, dole zahalené černým flórem, stáli za tryzny čestnou stráž legionáři, Sokoli, Orli a hasiči. Někteří občané a legionáři z Morkovic zúčastnili se pohřbu v Praze, ostatní pohřeb viděli 7. listopadu, kdy sokolské zvukové kino předvádělo dva filmy s presidentem Osvoboditelem, a to „Poslední léto p. presidenta Osvoboditele T.G. Masaryka“ a „Pohřeb p. presidenta T. G. Masaryka“
25.prosince sehrálo v sokolovně „Divadlo Hané“ z Vyškova příliš rozpustilou frašku Burga a Taufensteina „Děti v notesu“.
31.prosince předvedli Sokoli vtipný silvestrovský žurnál zmístních poměrů, napsaný a řízený Jožkou Pátíkem, společníkem firmy Vilém Pátík a synové, a nazvaný „Jak co bylo, je a bude“. Sbírka fotografií žurnálových scén i text žurnálu jsou uloženy vmístním museu.
1938
V sobotu 22. ledna pořádal Sokol VIII. Šibřinky rázu „V chrámu bohyně tance“. Druhého dne jako obvykle opakoval pro děti šibřinkovou scénu „Hold bohyni tance“.
8.května konala se v sokolovně oslava svátku matek. Program obstarala obecná škola a občan Teodor Moric, který soukromě učí děti hudbě, koncertoval v přestávkách se svými žáky. Programy svátku matek se ukládají v museu.
26.května sehrál v sokolovně kroměřížský dorost Čsl. obce legionářské Václava Valenty –Alfy „Hrdina Feďka“. Byl to v Morkovicích první podnik na oslavu dvacetiletého trvání ČSR a pořádali jej místní legionáři s italskými domobranci a Obcí přátel legionářů.
listy, zprávu četl šlechtic Bleybben z Lipska a ten dopsal na místní farní úřad. Žádal výpisy z matrik a o celý případ se zajímal, neboť je po matce zrodu Ariolich. Farní úřad při tom poznamenal, že hrobku bylo by ještě možno obnovit, kdyby to šlechtic Bleybben zaplatil. Bleybben peníze poslal a náhrobek bude tady nepochybně znovu postaven. Popsali jsme celý případ dosti podrobně, koho by však zajímaly ještě větší detaily, může si přečíst mé vzpomínky na celou věc, které z mého vypravování zachytil ředitel František Svoboda v protokolní knize místního ovocnářského a okrašlovacího spolku .Hrob rytíře Arioli na morkovském hřbitově, foto 22.6.1938, zrušen 23.6.1938Pamětní deska Marie Tylové26.června v rámci oslav dvacetiletí republiky byla odhalena pamětní deska Marie Tylové na domě č. 44 na Masarykově náměstí (hostinec „Rohlena“), kde skonala 14.X.1868. Že se označí úmrtní dům Marie Tylové, o tom psal kronikář už před 11 lety, v únoru 1927, ve „Vlastivědném sborníku pro mládež župy olomoucké“. Věci se však ujal teprve letos, u příležitosti 70. výročí smrti Marie Tylové, místní Sokol na přímluvu MUDra Vladimíra Zapletala. O 10 hod. ráno srazily se u úmrtního domu pokrokové morkovské spolky (neboť lidovci a Orel si nepřáli být zváni!), slavnost zahájil starosta Sokola Mořic Breuer, slavnostní projev přednesl znám brněnský divadelní pracovník prof. Julius Jeřábek, pak zazpíval mužský sbor Sokola Bendlovo „Svoji k svému“, načež byla deska odhalena a převzata do ochrany místním museem. Pak se šlo průvodem na hřbitov k hrobu Marie Tylové, kde byla její památka uctěna chvílí ticha, kyticí sokolských dětí, položenou na hrob, a Foerstrovým sborem „Z osudu rukou“. Slavnosti byl přítomen státní kulturní referent z Prostějova prof. dr. Jindřich Flégl a za sokolskou župu divadelní Ph. Mr. Lambert Štěpka, lékárník z Kvasic. Po celý den byla v místním museu přístupna expozice „J. K. Tyl a jeho doba“ se spoustou původního materiálu, týkajícího se pobytu Tylovi rodiny v Morkovicích. Pamětní deska je z tmavé slezské žuly, velikosti 60 x 40 cm, síly 3 cm, a má zlacený text tohoto znění: „V tomto domě zemřela 14.X. 1868 herečka Marie Tylová, dcera J. K. Tyla. Sokol morkovský 1938
V červnu vykonala obec sbírku na obranu státu, jež vynesla 6 753Kč. Kromě ní zaslal místní velkostatkář hrabě Filip Kinský 2 000Kč, místní Sokol 350Kč a firma Vilém Pátík a synové výtěžek sbírky v továrně spolu s darem firmy.
20.července odstěhoval se z Morkovic na učitelské místo do Kroměříže dosavadní morkovský řídící Mořic Breuer. Při odjezdu se sním rozloučil za obec I.náměstek starosty František Bleša, když už před tím se snímrozloučil Sokol a okrašlovací spolek, který ho jmenoval svým čestným členem. O záslužné činnosti tohoto pilného a vytrvalého veřejného pracovníka mluví za nás zápisní knihy morkovských spolků. My pouze jednou větou řekneme: „Vykonal pro Morkovice přemnoho!“
15.srpna legionáři, italská domobrana a obec přátel legionářů uspořádali vsokolovně manifestační projev pro jednotu národa, celistvost a nezávislost republiky! Sál sokolovny byl nabyt, referoval zástupce legionářů a domobrany, načež přítomní s potleskem odeslali tuto depeši: „Pan dr. Edvard Beneš, president Čsl. republiky, Praha –Hrad. Všichni občané městyse Morkovic a okolí, bez rozdílu politické příslušnosti shromáždění dnes na manifestačním projevu pro jednotu národa, celistvost a nezávislost republiky, žádají Vás, abyste při nové národnostní úpravě trvali na svrchovanosti čsl. národa. Zároveň prohlašujeme všichni, že budeme kdykoliv hájit každou píď našich historických hranic do posledního muže. Legionáři, italští domobranci, Obec přátel legionářů, Sokol, Orel, hasičstvo a všechny politické organizace kraje morkovského“. Nakonec zapěli přítomní státní hymnu. Manifestační projev řídil bývalý starosta, předseda legionářů Vilém Pátík. Byl učiněn vdobě, kdy sudetští Němci stále zvyšovali své požadavky a hrozil otevřený konflikt s Německem
1939
9.dubna uspořádal Sokol v sokolovně hudební večer, při němž účinkoval studentsko-sokolský orchestr z Kroměříže, dirigovaný učitelem Janem Zahradníčkem a pěvecký odbor místního Sokola. Čísla orchestrální, sólová na xylofon, dueta na citery, zpěvy s doprovodem orchestru se obecně velmi líbily a co víc, poslech krásné české písně v době poroby srdce dojímal!
14.května uspořádaly v sokolovně místní školy obvyklou oslavu „Svátku matek“ s průvodem od nádraží. Místní vedoucí Národního souručenství, který nenařídil vyvěsit prapory v den Hitlerových padesátin dne 20. dubna, vyzval občany k vyvěšení českých vlajek k „Svátku matek“, což bylo nutno považovat za protiněmeckou provokaci také už proto, že německé prapory byly pominuty.
18.května uspořádal pěvecko-hudební spolek „Moravan“ z Kroměříže v sokolovně hudební besedu. Na pořadu byly sbory s průvodem i bez, zpěvy sólové a smyčcové kvarteto. Dojem byl opět týž, jako u hudebního večera dne 9.dubna: česká píseň obecně dojímala! Tento zájezd stal se památným také tím, že na něm bylo dojednáno zřízení odbočky hudební školy „Moravana“ v Morkovicích od prázdnin 1939. Bližší o této věci nutno hledat v zápisové knize odbočky.
21.května uspořádal místní vedoucí „Den „smíření“, kdy na radnici předvolal tři znesvářené strany. Smír před státní vlajkou prováděl místní vedoucí za účasti starosty obce Jaroslava Valenty a zástupce občanstva Jana Kozáka. Předvolaní zástupci Sokola a Orla se smířili, o čemž byl i sepsán protokol, ač po pravdě nutno konstatovat, že poměr obou těchto tělovýchovných korporací v Morkovicích nebyl nikdy zlý. Smířit dvě soukromé rozvaděné dvojice se však nepodařilo. Smyslem všech akcí Národního souručenství bylo udržovat spokojenost českého lidu a rozvaděným smírem znemožňovat snahy po udávání Němcům a odstraňovat tak jakékoliv příčiny k tomu, aby nespokojení občané se z jakýchkoliv pohnutek utíkali o radu nebo ochranu k Němcům, ba se jim snad nakonec i zaprodávali.
28.října bylo sice zakázáno slavit, ale přece se do rána na 28.říjen objevily u pomníku padlých na Masarykově náměstí 2 věnce a 2 květináče s chryzantémami.
29.října bylo zakázáno nosit stuhy, trikolory, odznaky na kabátech a „masarykovské“ čapky. Dovoleno nosit pouze odznak Národního souručenství.
9.prosince přijela sem znovu divadelní společnost stréčka Matěje Křópala z Břochovan a provedla v sokolovně veselohru „Stréček Křópal ministrem“, napsanou O.Dubovským a K. Kosinou. Vystoupili oba bratři Šindlerové, tj. stréček Křópal i Jozéfek Melhoba. Odpoledne hrála společnost pro děti pohádku, napsanou členkou souboru Magdou Kubantovou „Stréček Křópal a Kašpárek vyzráli na vodníka“.
1940
T.G.M. 90. 7. března by se dožil 90 let president Osvoboditel T. G. Masaryk. Jakékoliv oslavy nebo projevy na jeho paměť byly už předem zakázány.